איך סטיב ג'ובס מקלקל ללימור לבנת

שתי כותרות מקבילות בלטו השבוע בתקשורת, כשהאחת הופכת את השניה לאנכרוניסטית.

מהצד האחד לימור לבנת מרימה את נס התרבות וקוראת לרגולציה בשוק הספרים שתגן על סופרי ישראל המצוינים (בעיקר המוכרים),

ומהצד השני סטיב ג'ובס מרים את לוח הברית החדש, בגודל של 10 אינץ'  ויכול להכיל הרבה יותר מ- 10 דיברות. במקביל עם הרגל הוא נותן עוד דחיפה קטנה לספרי הנייר לכיוון הבית העתידי שלהם – ספריות מיושנות, מרתפים אפלים וחנויות אספנים.

לדבר על רגולציה בשוק הספרים, שניה לפני שהשוק עומד להשתנות מקצה לקצה כשהספרים הולכים להגיע בצורה ישירה מהסופרים אל הקוראים, זה כמו לנסות לאסור את הציד של הלווייתן הכחול – זה נשמע טוב, אבל זה לא ישנה. אלוף העולם הנוכחי בחדשנות שווקית, מתכנן לראות את ה- iPad החדש שלו, לצד קוראי הספרים הקינדל וחבריו, הופכים לפלטפורמה הבלעדית עליה יקראו ספרים.

כל סופר יוכל להוציא להעביר ספר מהכתב  אל הזוהר המעומעם של קורא הספרים בהוצאה מינימלית, ולדלג על הוצאת הספרים – ישר אל החנות המקוונת. אם הספר טוב – ישקיע בשיווק ויקצור את הפירות כשהוא מתחלק עם החנות, אם פחות טוב, ישים אותו על המדף, ויחכה שאנשים יגיעו אליו.

אבל בארץ, כמו בארץ, הרגולציה נלחמת את המלחמות של שלשום בכלים שהשפעתם לא ידועה. הרגולציה שרוצה גברת לבנת להשית על השוק יכולה לפעול למספר כיוונים מנוגדים הכוללים פגיעה ברווחת הציבור, פגיעה בכותבים צעירים וכותבי שוליים. דווקא  על השימוש בתותח האמיתי – הפרדת ההוצאות לאור מהחנויות – היא וויתרה. ככה זה כשנלחמים מלחמות למען הכותרות ולא למען מטרה.

דברים דומים מתרחשים בעולם הטלוויזיה. הרגולציה הישראלית נאבקת על הגבלה של פרסום בכבלים, פרסום סמוי, תוכן מקור. זאת, כשבאינטרנט  זירת המדיה האמיתית – הכל פרוץ.. כל חברה, ואפילו הזכייניות, יכולות לעשות באינטרנט כל העולה על דעתן. שוב איחור של מספר שנים אחורה.

כזו היא הרגולציה תמיד תגיב לאחור. ולכן אולי כדאי לוותר על המאמצים בנושא ולבחור אפיק מאבק אחר. לפנות למישור העסקי שיודע להגיב במהירות לכל שינוי ולנצל כל פער שגוי. אולי במקום לחשוב על כותרת העיתון של מחר, לבנת תחשוב על הטכנולוגיות של מחרתיים ותעודד פיתוח של מערכת מסחר תרבותית של העתיד, תתמוך בחברה ישראלית שתפתח קורא ספרים ותביא לשינוי בשוק. יש הרבה יזמים שעומדים מוכנים לכל משימה ועשרות רעיונות שיוכלו לשנות השוק המקומי, להפוך אותו למשוכלל, מהיר ודוגמא ואור לגויים.