חברות הנפט עושות בית ספר לממשלות

צינור הנפט פלט בחודש האחרון כמויות עצומות של נפט גולמי ושחור, שהכחיד את צורות חיים לחופי 3 מדינות בארה"ב.  ברק אובמה הכריז על הדליפה כ- 11 בספטמבר של הסביבה.  לאורך כל זמן הדליפה התנהל מאבק אסטרטגי מתוקשר בין חברת BP שניסתה לצמצם נזקים, לבין הממשל שנדרש לטפל במצב.

במקביל, במדינתנו הקטנה, נערך מאבק מתוקשר אחר בין חברות אנרגיה לבין הממשלה. בעקבות הגילויים של מרבצי גז גדולים, התעוררו בממשלה וגילו ששוב פעם חילקו משאבי מדינה לחברות מסחריות במחיר מוזל.

המדינה תזכה לתגמולים נמוכים מהגז בהשוואה למדינות אחרות. שר האוצר שלף מהשרוול תוכנית לחיוב רטרואקטיבי של חברות הגז, ומר תשובה היקר יצא למגננה התקפית מול מוסדות המדינה בטענה המוכרת שההתערבות שלהן מחסלת את הכלכלה ומרחיקה חברות זרות.

מהו צינור הנפט שמחבר את האסון בארה"ב למאבק המקומי ?

מה יקרה במצב של אסון דומה בישראל. האם ממשלת ישראל מסוגלת לחייב חברת אנרגיה לטפל בכל הנזקים שנגרמו ? האם הממשלה בכלל ערוכה לדרוש מראש את קיומם של סידורי בטיחות הנדרשים ?

אם הממשלה לא מסוגלת לסגור הסכמים מול חברות האנרגיה שישחקו לטובת האזרחים ברמה הפשוטה ביותר – דאגה להכנסה ראויה ממכירת נכסי ציבור, האם ניתן לצפות מהן לדאוג לפרטים קטנים יותר כגון שמירה על איכות הסביבה, הגדרות בטיחות וטיפול במקרה אסון ?

שוק האנרגיה הוא שוק סבוך ומורכב שפועלים בו הארגונים הגדולים ביותר בעולם, שמעסיקים עורכי דין שעוסקים אך ורק בכך. אני שולף מזכרוני המעומעם מלימודי המבוא ליחב"ל סיפור על חברות נפט בינלאומיות שעשו בית ספר לממשלות קטנות באפריקה, באמצעות חוזים משפטיים סבוכים, שהשאירו את המדינות הללו עניות כבמקור (כתבה מעניינת על כך התפרסה בהארץ לפני כשנה תחת הכותבת נפט, שקרים ווידאוטייפ).

רבים מבקרים את התגובה המאוחרת של הממשל האמריקאי לדליפה, ואפילו  אובמה רמז לאדישות מצדם. ניתן רק לתאר את היכולת של ממשלה ישראלית כיום לטפל במשברים מסוג זה, ואת הזמן שייקח לממשלה לקלוט בכלל את הצורך לטיפול באירוע סביבתי. מספיק לראות את היכולת של הממשלה לפעול מול חברות ומפעלים קטנים בהרבה הפועלים ברמת חובב ובחיפה.

הפתרון הוא שקיפות גבוהה לכל אורך התהליך העסקי, וכן נוכחות קבועה של גופים ירוקים בכל ההסכמים הנחתמים עם גופים עסקיים גדולים. גופים אשר יכולים לצפות קדימה, ולחשוב על העלות והסיכון לסביבה, ולספק את הפתרונות ההולמים ביותר.