עברה שנה – מה נשתנה ?

שלפתי את הפוסט מהשנה שעברה – כדי לבדוק כמה שטויות נכתבו ולבחון האם משהו השתנה ?

 

קצת בטרם ערב החג, בעת ניסוב לקרוא בהגדה ונספר על קורות עמנו בימים עברו, ונשמע כי על כל אחד לראות עצמו כאילו הוא עצמו יצא ממצרים, אספנו כאן מספר נקודות ציון ומגמות בהגדה שלמרות שנכתבו בזמנים עתיקים יותר, הם מבארים ומטעימים לנו גם בימינו… וכמובן הכל על טהרת השיווק.

 

1) הוציאנו ממצרים באותות ובמופתים.

לא אותות ומופתים הם אלה שהוציאו אותנו לחופשי – אלא מכה אחת ממוקדת קטלנית, מכת בכורות. את אותו הדבר למדו הצרפתים שנכשלו, כשבאו להעלות את קרנם בעינינו באמצעות מופע זיקוקין שלא נראה כמוהו אל מול חופי ת"א. לעומת זאת בשנה האחרונה ראינו מספר לא מועט של קמפיינים ממוקדים שהשיגו תוצאות לא פחותות. מופע הזיקוקים כבר מזמן נשכח, והאותות והמופתים של השנה דווקא שייכים למגרש הפוליטי – עיר אוהלים, ילדים עולים על אוטובוסים, וחלוקת כספים לנזקקים בפורים – כמו הצרפתים גאידמק נוקט בכל מפגן ראוותנות לשמה כדי לקדם את שמו. נראה בבחירות המקומיות האם השיטה עובדת. לעומת זאת האירוע הממוקד של השנה מגיע ליוזמי יום הקניות בשדרות (כן יירבו).

 

2) ומשה כבד פה וכבד לשון – קח לך יחצן. משה לקח את הדברן הקרוב אליו ביותר, אהרון אחיו, כדובר. היום שנת תשס"ז, משה יכול לבחור מצי של למעלה מ-  350 משרדי יחצ,, שאולי בעזרת ידע קצת יותר רחב בניהול משברים, היו גם מצליחים להכניס אותו לארץ המובטחת. מלבד העובדה שמספר משרדי היח"צ עולה בעוד מספר משרדי הפרסום יורד, המשפט יהיה נכון תמיד.

 

3) מה נשתנה הלילה הזה? תבדקו בגוגל! מאז הסדר שעבר, מנוע החיפוש העצום ממשיך להוביל את המחנה במדבר. למרות זאת, כמו לעם במדבר, גם לנו לא לגמרי ברורה הכיוון של גוגל. ולאחר רכישה של יוטיוב ב- 1.4 מיליארד, שאלת הכיוון נשארת סתומה. ממש ערב חג המתחרים מתחילים לעשות קולות של נמאס.. בחודשיים האחרונים "כלכלת גוגל" התחילה להראות סימני סדיקה ראשונים (כשהמניה צונחת בעשרות אחוזים). למיקרוסופט נמאס אבל יאהו לא מרכינה את הראש כפי שקיוותה. הבעיה(הערת הענק הרדום)  וגם היתרון של גוגל שהיא העבירה את המשחק למגרש של מיקרוסופט – שוק היישומים.

 

4) חד גדיא: קנה אבא בתרי זוזי? אבא כנראה קנה את העז בשוק, הנכד של הנכד של הנכד, כבר קונים עיזים בלוח מודעות מקוון. מלחמת הלוחות בעיצומה. עיתון ידיעות אחרונות הוא הראשון שמראה סימנים על ויתור על הלוח המודפס, עם כניסה ממותגת של לוח WINWIN לאוויר העולם, וכאשר יד2 הולך על מיתוג אגרסיבי גם הוא, מעניין לראות איך יגיבו הלוחות הותיקים ובעלי התקציבים הקטנים – מדס והומלס. עוד יספרו במלחמה הזו ועל תוצאותיה דורות קדימה בבתי הספר לשיווק. התוצאה תלמד אותנו הרבה על יחסי הכוחות ברשת. מה למדנו ? לא הרבה. לגבי winwin אין נתונים ברורים, אבל הכח של יד2 לא יורד – וזה אומר הרבה על התמודדות של פורטלים מול אתרים מתמחים. אבל כל אלה מתגמדים מול היכולות שמראים בדפי זהב וקבוצת האתרים שלהם שבשקט בשקט (וגם הרבה פרסום) מראים הבנה אמיתית בעולם המקוון.

 

5) די דיינו… הצרכן הישראלי עדיין מסתפק במועט, ובעלי החברות ממקסמים רווחים. הבנקים, חברות הסלולר, חברות תעשיה שאינן עומדות בתקני איכות הסביבה ועשרות נוספים אינן מפחדות. למרות זאת  הרשתות  ארומה וארקפה למדו על בשרן כי השינוי מתחיל גם אצל הצרכן הישראלי שמתחיל לשים גבולות. הצרכן הישראלי ממשיך להיות סלחן ולשכוח מהר, תשאלו את טיב טעם.

 

6) "ומברך על כוס שניה של יין מרום חוגלה". מה זאת ההגדה הזאת, מירה ? איפה ההגדה הרגילה שלי? אה, שמתי לך את ההגדה שקיבלתי בסופר עם הרכישה של שלושה בקבוקי חוגלה. התוכן השיווקי קיבל את חותמת ההכשר של אסא כשר,והארגונים כבר מפעילים תוכן "מקדם" בכל מקום: בתי ספר, תוכניות לילדים, תוכניות למבוגרים, רדיו, ואפילו בתיאטרון הלאומי.
העובדה שיש מדד תוכן שיווקי גלוי ופתוח, והעובדה שערוץ 10 מעדיף לחטוף קנסות בעשרות אלפי שקלים, מבהירות את הכיוון אליו אנו הולכים – תוכן שווה כסף, ומישהו צריך לממן אותו.

7) כל דיכפין ייתי ו… למרות הבאזז בעולם השיווק אודות second life, רשתות חברתיות, בלוגים ועוד, כמו הארמית באגדה – רוב הציבור לא יודע <על מה מדובר>. לדעתי, אנחנו עדיין לא שם – עדיין עדיפה כתבה אחת בידיעות סופשבוע על מחדלי הישרדות, מאשר עשרות בלוגרים דעתנים. אולי בשנה הבאה את הסדר נחגוג בעולם הוירטואלי הבא.

 

8)  פסח, כי פסח מלאך השם על בתי היהודים. השיווק הממוקד הראשון, שהשנה ממשיך להפוך ליותר חכם ויותר מתוחכם, בעיקר בגלל יכולות טכנולוגיות משופרות.  המגמה נמשכת – עד שניכנס לסופר והמוצרים יהיו מסודרים על פי ההעדפות האישיות שלנו.

שיהיה חג שמח וכשר…